מבנה גוף

המושג סומטוטיפ משמעותו טיפוס-גוף, כלומר תיאור ציורי של הצורה והרכב הגוף, ללא תלות בגיל, מין וגודל. נהוג לסווג את בני האדם ל-3 טיפוסי גוף ראשיים, לפי השמות של שכבות התאיים העובריים - אקטומורפי (רזה), מזומורפי (אתלטי) ואנדומורפי (עגלגל). בנוסף קיימות גם תתי קבוצות הבנויות משילובים של 3 הטיפוסים הנ"ל.

טיפוס מזומורפי: (Relative musculo-skeletal robustness)

מבנה גוף: מרובע, חזק, אתלטי, שרירי, % שומן נמוך, עצמות גדולות, חזה בולט וגפיים גדולות ומפותחות.
תכונות פיסיולוגיות: חילוף חומרים יעיל, מגיב היטב לפעילות גופנית.
תמיכה תזונתית: מאחר ומסת השריר מתפתחת מהר, יחסית, יש להתאים את התמיכה התזונתית לעומס בתוכנית האימון.
סוג אימון: האימון המומלץ יכלול תוכנית משולבת לפיתוח כוח, סבולת ומסת שריר, עם דגש על גיוון רחב במערך התרגילים ושיטות האימון. אימון זה יאפשר לשמור על איזון נכון בהתפתחות הכוח וסבולת השריר, והתאמת מסת שריר ועיצובה לצרכיי המקצוע הספורטיבי או צרכיו האישיים של המתאמן. האימונים יהיו ארוכים יותר, בעומס כולל גבוה יותר, עם זמני מנוחה קצרים, ויתמקדו בפיתוח כוח מרבי וסבולת שריר. החלק האירובי בתוכנית האימון יותאם גם הוא לצרכיי המקצוע הספורטיבי או צרכיו האישיים של המתאמן (כושר אירובי, % שומן וכד').

 

טיפוס אקטומורפי (Relative linearity or slenderness)

מבנה גוף: רזה ומאורך, עם %שומן נמוך, מסת שריר נמוכה, מפרקים ושלד דקים.
תכונות פיסיולוגיות: חילוף חומרים גבוה, התאוששות מהירה יחסית מפעילות גופנית, ומערכת עצבים מפותחת.
תמיכה תזונתית: מאחר ומסת השריר מתפתחת לאט, יחסית, קיים צורך בתמיכה תזונתית רבת קלוריות וחלבונים.
סוג אימון: האימון המומלץ יכלול תוכנית משולבת לפיתוח מסה, כוח וסבולת שריר. דגש עיקרי יושם על בניית מסה וכוח שריר ופחות על אימון אירובי. אימון שכזה יאפשר הוצאה קלורית מבוקרת, אשר מטרתה העיקרית היא בניית מסת שריר (לא שיפור כושר וסבולת). יש לתת לקבוצות השריר השונות בגוף מנוחות ארוכות בין האימונים, כדי לאפשר להן לבנות את עצמן ולהתאושש באופן מלא.

 

טיפוס אנדומורפי (Relative adiposity)

מבנה גוף: מעוגל, % שומן גבוה יחסית, מפרקים רחבים, וגפיים חלשות.
תכונות פיסיולוגיות: התאוששות איטית מפעילות גופנית.
תמיכה תזונתית: מאחר ומסת השריר מתפתחת לאט, בנוכחות % שומן גבוה בגוף, יש להתאים את התמיכה התזונתית הן לתוכנית הדיאטה והן לעומס האימון.
סוג אימון: האימון המומלץ יכלול תוכנית משולבת לפיתוח כוח וסבולת שריר, וסבולת אירובית (לב-ריאה). אימון זה יאפשר ירידה במסת השומן ועליה במסת השריר, ושיפור של כוח וסבולת השריר. האימונים יהיו ארוכים, בעומס יחסי נמוך יותר, ועם הפסקות מנוחה קצרות. את החלק האירובי בתוכנית האימון יש לבצע באופן סדיר ומותאם לצרכיו האישיים ולאפשרויות האימון של המתאמן (כושר אירובי, % שומן וכד').

 

© MultifitOnline Ltd All Rights Reserved 2005-2009
Customer Feedback
Feedback Analytics